AMD, Ryzen PRO İşlemcileri Duyurdu


AMD, ticari masaüstü bilgisayarları için Ryzen PRO işlemcilerini tanıttı. Yeni CPU serisi, çeşitli frekanslarda çalışan dört, altı veya sekiz çekirdeğe sahip Ryzen 3 PRO, Ryzen 5 PRO ve Ryzen 7 PRO ailelerini içeriyor. Standart Ryzen‘in bir üst modeli olan PRO, diğer Ryzen cihazlarıyla aynı özellikte ancak aynı zamanda gelişmiş güvenlik, 24 ay kullanılabilirlik, daha uzun bir garanti ve daha iyi yonga kalitesi vaadi de sunuyor.

AMD Ryzen PRO serisi işlemciler, farklı pazar bölümlerini hedefleyen ve farklı düzeylerde performanslar sunan Ryzen 7, Ryzen 5 ve Ryzen 3 ailelerine ait altı SKU‘dan oluşur. Beklenildiği gibi, Ryzen 7 PRO modelleri iş istasyonu uygulamalarını hedeflemektedir ve böylece eş zamanlı çoklu işleme özelliği olan sekiz çekirdeğe, Ryzen 5 PRO modeli gelişmiş genel masaüstü bilgisayarları için tasarlanmıştır ve bu nedenle SMT ile dört ya da altı çekirdeği vardır; buna karşılık Ryzen 3 PRO modelleri, SMT‘siz dört çekirdekli CPU‘larda iyi çalışan işyükü yüklerini hedeflemektedir .Ryzen 7 PRO ve Ryzen 5 PRO‘nun özellikleri normal Ryzen işlemcilerinkine benzemektedir.

8 çekirdekli ve iş istasyonları için kullanılacağı açıklanan işlemcilerin hız değeri konusunda ise 3.4 GHz değeri sunuluyor. Standart hız seviyesi olarak gösterilen 3.4 GHz hız değerinin turbo kullanımında 3.8 GHz hız değeri sunulacağı belirtiliyor. Oldukça yüksek bir hız değeri sunacak olan yeni seri işlemcilerin yoğun işlem gücüne sahip olacağı da belirtildi. Mühendislerin ve geliştiriciler için sunulan yüksek iş hacminde kullanılan AMD Ryzen Pro işlemcilerinin en üst seviye modeller olacağı belirtiliyor. Her bir Ryzen PRO işlemcisinin ‘Zen’ çekirdeği, bir önceki nesle göre yüzde 52’ye kadar işlem yeteneği artışı sağlıyor. Ryzen 7 PRO 1700 ise çoklu iş parçacık performansında seçili rakip çözümlere göre yüzde 62’ye kadar daha yüksek hız sunuyor.

Dünyanın en büyük ticari istemci masaüstü bilgisayar sağlayıcılarının, Ryzen PRO tabanlı bilgisayarları, 2017’nin ikinci yarısında dünya çapındaki işletmelere sunması bekleniyor. Ryzen PRO mobil’in ise 2018’in ilk yarısında pazara çıkması bekleniyor. İşlemcilerin fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi paylaşılmadı.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir