Xbox One Bilinmeyen yönleri ve Yanlış Algılar


Hemen hemen her konsolun kendisine özgü bir sistemi olduğunu biliyoruz. Ancak  sadece yazılan ve çizilenlere göre övüp yerdiği bir kitleninde her zaman mevcut olduğunu bilmekteyiz.

Bugün burada bu konuyu ele alıp gerçek bir kullanıcı olarak gözlediğimiz hemen hemen konsolun tüm bilinmeyen yönlerini olduğu gibi soru-cevap halinde sizlere anlatacağız.


SORU : 900p destekliyor deniliyor. Bu doğrumudur?

CEVAP :  Hayır bu doğru değildir. Desteklenen çözünürlük  maksimum 1080p ‘dir. 900p sadece belirli oyunlar için geçerli olup tamamen oyun firmalarıyla alakalıdır. Aynı durum PS4 platformu içinde geçerlidir.


 SORU : Güç kaynağının konsoldan bağımsız olması alınmaması gerektirdiği bir nedenmidir?

CEVAP : Kesinlikle bu doğru değildir. Gereğinden çok ısınmaması için konsolun iç yapısı ne kadar çok geniş olursa o kadar rahat ve verimli çalışır.


SORU : Kullandığı donanım ne derece güçlüdür?

CEVAP : Konsollarda kullanılan AMD işlemci ve GPU günümüz bilgisayarlarında kullanılan teknolojiye göre oldukça geridedir. Ancak konsolların pc ‘den daha hızlı ve performanslı çalışmasının sebebi,  pc gibi bir çok görevi aynı anda yapmak zorunda olmamalarıdır.


SORU : Monitore bağlayabilirmiyim?

CEVAP : Evet hdmi-vga çeviri ile görüntüyü monitore aktarabilirsiniz.


Bilinmeyen yönlerine değinecek olursak ;

-Konsolun kullandığı sistem farklı bir sistem olduğu için indirme hızı kotalı 300kb bir internete göre normalinden 10 kat daha fazladır. Kotalı internet kullandığım halde 5mb/s ortalama hızı gördüm. Kota sıfırlandığı zaman ise en yüksek 60mb/s

-Kardeşlik yaptığınız oyuna aynı anda online girebilirsiniz. Kısıtlama yapılmamış

-Konsolu xbox uygulaması ile pc üzerinden kontrol edebilir , download edebilir ve sohbet gerçekleştirebilirsiniz.

Enerji tasarrufu ve hızlı açılış modları nedir?

Hızlı açılış :  Sistem kapalı iken güncellemeleri otomatik olarak indirir ve konsolun açılma hızı ortalama 2 saniyedir. Aynı zamanda sesli komutla açabilirsiniz.

Güç tasarrufu : Güncelleme ve indirmeler bir sonraki açılışa kadar yüklenmez. Açılış ortalama 45 saniye sürer. Aynı zamanda sesli komut çalışmaz POWER tuşundan açmanız gerekir.

Harici harddisk hakkında;

Minimum 256gb ve USB 3.0 desteğinin olması gereklidir

 

EDİTOR: ARMAĞAN BAŞBUĞA


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir