Noctua NH-L9x65 İnceleme :


Noctua’nın HTCP ve küçük sistemler için geliştirdiği soğutucusu NH-L9x65 bugün test ediyoruz. 65mm lik çok düşük bir profile sahip olan soğutucu Mini ITX kasalardada çok rahat bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Noctua NH-L9x65’in Kutu İçeriğinde Bulunanlar:

  • NF-A9x14 Kontrollü Fan
  • Düşük Ses Adaptörü (L.N.A.)
  • NT-H1 Termal Macun
  • SecuFirm2™ Montaj Kiti
  • Noctua Metal Kasa Stickeri

Eğer kutunun içinden çıkan parçaları detaylı olarak görmek istiyorsanız sizin için çektiğimiz kutu açılımı videomuza bakabilirsiniz.

Kutu Açılımı (UNBOXİNG) :

Montaj :

Montaj için içinde çıkan parçalara ve nasıl takılacağına dair verilen kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz ancak böyle sıkıcı şeylerle uğraşacağınıza bizim bunun hakkında çektiğimiz video ile gereken bütün bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Isı Değerleri :

Stock fana ve kapladığı yere bakılırsa NOCTUA çok güzel bir iş çıkarmış ve işlemci OverClocklu olsa dahi güzel iş çıkarıyor. Ve şunu belirtmekde fayda var bizim sistemimiz normal hava girişi ve çıkışı çokda iyi olmayan düz bir bilgisayar kasası ona rağmen stok fana fark atmayı başardı.

Kullandığımız Sistem :

-İntel Pentium G3258

-8GB GSKILL Bellek

-MSI H81M-P33 Anakart

Boşta iken aldığımız değerler beklediğimiz gibi oldu açıkçası. Ancak bu değerler bizi çok ilgilendirmiyor asıl bizi max değerler ilgilendiriyor.

Maksimum yükte aldığımız değerler bizi şaşırttı açıkçası stok fana göre gayet güzel sonuçlar aldık. Şunuda söylemekde yarar var bu Prime95 verileri günlük kullanımı kapsamamaktadır. Bu sıcaklık değerleri normal kullanımınızın çok çok üstündedir. İşlemcinin çıkabileceği maksimum sıcaklıkları göstermek için koyduk. Ancak günlük kullanımda (Render,Oyun) gibi uygulamalarda bu kadar yüksek değerler görmeyeceksiniz.

95x65cm boyutu 413Gram olan fan stok fana göre daha ağır ve çok daha iyi soğuttuğunu söyleyebiliriz. Noctua kalitesini konuşturarak çok kaliteli sağlam bir ürün yapmış. Intel LGA2011-0 & LGA2011-3(Square ILM), LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 & AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (arkaplaka gerekiyor)soketlerini destekliyor. Ülkemizde yaklaşık 225 ₺ olan soğutucu fiyatını hak ettiğini düşünüyoruz. Fiyatının ülkemizde biraz fazla olması her ne kadar biraz üzücü olsa da kalitesine gölge düşüremiyor…

100 üzerinden not vermek gerekir ise 92 verebiliriz diye düşünüyoruz. Ve bu soğutucuyu küçük sistemler için almanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir