CORSAİR H100 SIVI SOĞUTMA İNCELEMESİ :


Bugün sizlerle Corsair’in, overclock severler için tasarıladığı özel sıvı soğutma destekli işlemci soğutucusunu inceliyoruz. Normal fanlara göre işlemcinin ne kadar bir ısı kaybı yaşadığını görünce şaşıracaksınız.

Günümüzde mobil platformlar git gide daha fazla kullanılmaya başlıyor. Fakat masaüstü sistemler hala kullanılmakta. Performans meraklıları için en önemli kritelerden biride soğutma.

Satın aldığınız işlemcileri, ekran kartlarını ve RAM’leri daha yüksek saat hızlarında çalıştırabilir ve ek performans alabiliriz. Tabi bu işlem sırasında daha yüksek ısınma söz konusu. O zaman ne yapacağız ? Etkili bir soğutma sistemi kuracağız.

Overclock severlere yönelik RAM, SSD, Kasa ve güç kaynağı gibi çözümler üreten Corsair, soğutma sistemlerinde de overclock severlerin tercihi. İncelediğimiz H100 sıvı soğutma sistemi, işlemciye yönelik bir sistem. Kutu içerisinde 2 adet fan, radyatör, su soğutma bulunuyor.

Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366,1151,1150 soketlerine destek veren soğutucu, AMD tarafında ise AM2, AM2+ ve AM3‘e destek veriyor. Intel LGA 2011 soket hariç güncel tüm performanslı sistemlerde kullanılabilir durumda.

Corsair H100 kutu içerisinden montaj edilmemiş bir halde geliyor. İlk başta kutu içeriğini gösterip, ürünü bir araya getirelim. Sonra da ne kadarlık serinlik verdiğini test edelim.

Kutu İçeriği:

Corsair H100‘ün kutu içeriği, lazım olabilecek her türlü detayı karşılıyor. Kurulum sırasında kullanılacak olan vidalar, bağlantı bacakları, fan, radyatör ve işlemci üzerine gelecek olan blok kutu içerisine konumlandırılmış. İşlemcinin üzerine gelecek olan blokta, termal macunsürülü vaziyette geliyor. Yani ekstradan macun almanıza da gerek kalmıyor.

Kullanım klavuzu ise yapacağınız bağlantıları detaylıca anlatıyor. Bu arada su soğutma sisteminin radyatörü 120mm’lik iki adet fan boyutu kadar. Kasanızın üstünde ya da altında monde edebilecek boşluğun bulunması gerekiyor.

Kutu içerisinden çıkan fanlar LED‘siz tasarıma sahip. Keşke şeffaf ve LED’li fan olsaydı demeden edemeyeceğim. Dilerseniz başka fan da takabiliyorsunuz zaten. Elinizde LED’li fan varsa takabilirsiniz. Fanlar gerçi oldukça sessiz çalışıyor. İşlemci üzerindeki fan kontrol tuşuna basıp, fanları hızlandırdığınız zaman, fanların sesi de yükseliyor.

İşlemci üstüne gelen bloğun oraya bağlıyorsunuz. Oradaki ısıya göre fan şiddeti otomatik olarak artabiliyor. Tabi bloğun üzerindeki tuşa basarak siz de müdahale edebiliyorsunuz.

Kurulum çok kolay kitapçığından bakarak yapmak çokda zor değil çoğu kişi yapabilir. Eğer bu soğutmayı kullanıyorsanız alta görüşlerinizi yazmayı unutmayın lütfen….


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir